Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci
PROSECCO CORNARO D.O.C. TREVISO półwytrawne EXTRA DRY 0,75L PROSECCO CORNARO D.O.C. TREVISO półwytrawne EXTRA DRY 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 49,90 zł (netto: 40,57 zł )
zobacz więcej
PROSECCO CORNARO D.O.C. TREVISO wytrawne BRUT 0,75L PROSECCO CORNARO D.O.C. TREVISO wytrawne BRUT 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 49,90 zł (netto: 40,57 zł )
zobacz więcej
PROSECCO CORNARO VALDOBBIADENE D.O.C.G. półwytrawne EXTRA DRY 0,75L PROSECCO CORNARO VALDOBBIADENE D.O.C.G. półwytrawne EXTRA DRY 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 88,90 zł (netto: 72,28 zł )
zobacz więcej
AMARONE DELLA VALPOLICELLA ANTICA VINAIA WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L AMARONE DELLA VALPOLICELLA ANTICA VINAIA WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L
Cena: 139,00 zł (netto: 113,01 zł )
zobacz więcej
BAROLO - BENI DI BATASIOLO 0,75L BAROLO - BENI DI BATASIOLO 0,75L
Producent: BATASIOLO
Cena: 269,00 zł (netto: 218,70 zł )
szt.
zobacz więcej
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L
Producent: BISCARDO
Cena: 79,90 zł (netto: 64,96 zł )
szt.
zobacz więcej
BOSC DLA REI MOSCATO D'ASTI 0,75L BOSC DLA REI MOSCATO D'ASTI 0,75L
Producent: BATASIOLO
Cena: 94,99 zł (netto: 77,23 zł )
szt.
zobacz więcej
CA'MARIAN PROSECCO SPUMANTE DOC półwytrawne EXTRA DRY 0,75L CA'MARIAN PROSECCO SPUMANTE DOC półwytrawne EXTRA DRY 0,75L
Producent: MEZZACORONA
Cena: 58,90 zł (netto: 47,89 zł )
szt.
zobacz więcej
CODICI PRIMITIVO PUGLIA WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L CODICI PRIMITIVO PUGLIA WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L
Cena: 44,90 zł (netto: 36,50 zł )
szt.
zobacz więcej
CORNARO ASOLO PROSECCO DOCG półwytrawne MILLESIMATO EXTRA DRY 0,75L CORNARO ASOLO PROSECCO DOCG półwytrawne MILLESIMATO EXTRA DRY 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 68,90 zł (netto: 56,02 zł )
zobacz więcej
CORNARO MERLOT MONTELLO E COLLI ASOLANI DOC 0,75L CORNARO MERLOT MONTELLO E COLLI ASOLANI DOC 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 29,90 zł (netto: 24,31 zł )
zobacz więcej
CORNARO PINOT GRIGIO VENETO 0,75L CORNARO PINOT GRIGIO VENETO 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 29,90 zł (netto: 24,31 zł )
zobacz więcej
CORNARO PROSECCO DOC ROSE MILLESIMATO BRUT 0,75L CORNARO PROSECCO DOC ROSE MILLESIMATO BRUT 0,75L
Producent: CORNARO
Cena: 65,90 zł (netto: 53,58 zł )
zobacz więcej
CORNARO PROSECCO DOC TREVISO półwytrawne EXTRA DRY MAGNUM 1,5L CORNARO PROSECCO DOC TREVISO półwytrawne EXTRA DRY MAGNUM 1,5L
Producent: CORNARO
Cena: 139,00 zł (netto: 113,01 zł )
zobacz więcej
FRAGOLINO ALFIERI - PERLINO BIANCO 0,75L FRAGOLINO ALFIERI - PERLINO BIANCO 0,75L
Producent: PERLINO
Cena: 32,99 zł (netto: 26,82 zł )
zobacz więcej
FRAGOLINO ALFIERI - PERLINO ROSSO 0,75L FRAGOLINO ALFIERI - PERLINO ROSSO 0,75L
Producent: PERLINO
Cena: 32,99 zł (netto: 26,82 zł )
zobacz więcej
MEZZACORONA CLASSICI CHARDONNAY WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L MEZZACORONA CLASSICI CHARDONNAY WINO WŁOSKIE WYTRAWNE 0,75L
Producent: MEZZACORONA
Cena: 44,90 zł (netto: 36,50 zł )
szt.
zobacz więcej
MONTEVERDI DOLCE NOVELLA 0,75L MONTEVERDI DOLCE NOVELLA 0,75L
Producent: MONTEVERDI
Cena: 55,90 zł (netto: 45,45 zł )
szt.
zobacz więcej
NERO DI TROIA STIBADIUM 2014 APULIA IGP TENUTA COPPADORO NERO DI TROIA STIBADIUM 2014 APULIA IGP TENUTA COPPADORO
Cena: 165,00 zł (netto: 134,15 zł )
szt.
zobacz więcej

Czym są wina włoskie? Krótka charakterystyka kategorii.

Włochy są jednym z najstarszych regionów produkcji wina. Wina produkowane w tym kraju uważane są za jedne z najlepszych i najbardziej pożądanych trunków. Ilość produkowanych tu gatunków i odmian jest naprawdę ogromna. Oprócz zwykłych win stołowych w przystępnej cenie możecie znaleźć szlachetne wina, takie ja Barolo. Dodatkowo wina włoskie są niesamowicie uniwersalne. Wytrawne, półwytrawne, a może słodkie? Musujące czy spokojne? Włochy oferują również pełny wachlarz aromatów i smaków win. Wszystko za sprawą, aż 20 różnych regionów produkcji! Nic więc dziwnego, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. :)

Klasyfikacja win włoskich.

  • VDT (Vino da Tavola) – inaczej wino stołowe, najprostsze z oferowanych win we Włoszech. Głównie są to trunki przeznaczone do szybkiego spożycia.
  • IGT (Indicazione Geografica Tipica) – wino lokalne, produkowane w konkretnym, specyficznym regionie. Jedyną zasadą obejmującą tę kategorię jest to, że wino musi zawierać 85% danej odmiany winogron z określonego obszaru.
  • DOC (Denominazione di Origine Controllata) – wino jakościowe, gatunkowe. Jest to trunek z kontrolowanym oznaczeniem pochodzenia. Wina należące do apelacji DOC to jedne z najlepszych trunków w danym regionie. Podlegają one już bardziej rygorystycznym kontrolom. Aby potwierdzić ich jakoś, na butelce znajduje się banderola ze znakiem DOC. We Włoszech znajduje się około 550 win produkujących wina DOC.
  • DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – czyli wino najwyższej jakości. Kategoria ta cieszy się ogólnoświatową renomą. Wiąże się to jednak z ściśle surowymi zasadami produkcji win DOCG nałożonymi przez apelację. W tym przypadku trunek musi mieć określoną zawartość alkoholu oraz być wyprodukowany z dozwolonego szczepu i nie tylko. Prowadzone są również kontrolne degustację, podczas których wino musi spełnić kryteria smakowe klasyfikacji DOCG. Obowiązkowo na winie umieszczana jest banderola poświadczająca jego autentyczność. Wszystko to jest gwarancją najwyższej jakości tych win.

Wina włoskie – idealne na każdą okazję.

Wina z Włoch cechują się uniwersalnością, a zarazem niesamowitą jakością, kojarzoną w główniej mierze z klasyką. Dlatego też dobre wina włoskie stanowią idealny dodatek do oficjalnego obiadu lub kolacji (Papale Primitivo di Manduria Linea Oro), a także luźnego spotkania ze znajomymi przy pizzy (Forte Alto Teroldego IGT). Renoma tych trunków sprawia również, że wina włoskie są popularne na prezenty!

Jeżeli szukasz prezentu dla Pary Młodej polecamy Prosecco Cornaro z naszego importu w 5 różnych rodzajach. A może potrzebujesz wino dla lekarza lub wino dla prawnika? W tym przypadku idealnie sprawdzą się klasyczne wina włoskie takie, jak Amarone, Barolo czy Primitivo di Manduria. Wina te będą stanowić wyborny prezent dla każdej osoby, której chcemy podziękować – w tym Promotora.

Najpopularniejsze wina włoskie.

Zastanawialiście się kiedyś czym dokładnie jest to Primitivo, o którym wszyscy mówią? I czemu Amarone jest tak wyjątkowe? Wśród kategorii włoskich win kryją się pozycję rozsławione na całym świecie. Większość z nich jest objęta apelacją i mają zastrzeżone nazwy. Poniżej postanowiliśmy opisać kilka najsłynniejszych win z Włoch.

AMARONE

To potężne czerwone wino włoskie z regionu Veneto. Nazwa tego wina jest jednocześnie nazwą apelacji – DOCG Amarone della Valpolicella. Amarone powstaje z lokalnych odmian uprawianych tylko tutaj i są to szczepy Corvina, Rondinella i Molinara z dodatkiem innych rodzajów takich, jak Negrara, Dindarella, czy znane Sangiovese i Teroldego. Jednak największą rolę w przypadku Amarone odgrywa proces podsuszania winogron zwany appassimento. Przepisy apelacji wymagają, aby proces ten trwał przynajmniej do grudnia. Dodatkowo Amarone musi być poddane leżakowaniu w beczce przez co najmniej 2 lata.

Amarone, czyli włoskie wino z suszonych winogron, cechuje się wyższą zawartością alkoholu, osiągając 14 – 18%. Dzięki „rodzynkom” użytym do jego produkcji zawiera on więcej cukru resztkowego, co sprawia, że pomimo wytrawnego rodzaju Amarone, w smaku można wyczuć odrobinę słodyczy. Na podniebieniu dużo potężnych i intensywnych nut przetworzonych owoców od powideł śliwkowych do konfitury wiśniowej z dodatkiem nut balsamicznych, korzennych i kawowych.

BAROLO

Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych, czerwonych win włoskich. Określa się je Wielkim winem z Piemontu, bowiem tam powstaje. Barolo produkowane jest w miejscowości Barolo oraz innych okolicznych wsiach we włoskim regionie Piemont. Powstaje w 100% z rodzimego szczepu Nebbiolo. Klasycznie Barolo dojrzewa przez co najmniej 3 lata – pierwsze 2 w beczce i kolejny rok w butelce. Młode Barolo to wino o mocnym, kwasowym aromacie fiołków i porzeczek z przewagą tanin.

Im dłużej leżakuje, tym bardziej szlachetnieje, a taniny łagodnieją. Takie Barolo posiada bardziej złożony bukiet, w którym pojawiają się nuty pieprzu, tytoniu i skóry oraz słodycz czerwonych owoców. To wino, które ma potencjał leżakowania – im starsze, tym bardziej jest pożądane. Ciekawostką jest fakt, iż w 1980 roku wino włoskie Barolo, jako jedno z pierwszych win, otrzymało najwyższy status klasyfikacji jakości we Włoszech – DOCG.

CHIANTI

Wymawiane „Kianti” to wytrawne włoskie wino o intensywnie czerwonej barwie. Jego nazwa pochodzi od historycznej krainy w środkowej Toskanii, rozciągającej się pomiędzy Florencją a Sieną, w której jest produkowane. Chianti produkowane jest przede wszystkim ze szczepu Sangiovese, którego musi być minimum 75%. Tradycją jest dodawanie innych odmian dla zmiękczenia wina, bowiem szczep ten wyróżnia wysoka kwasowość.

Najbardziej cenione są wina włoskie produkowane w sercu regionu Chianti. Jest to obszar objęty apelacją DOCG Chianti Classico wyznaczony przez trzy toskańskie miejscowości – Gaiole in Chianti, Radda in Chianti oraz Castellina in Chianti. Na wielu butelkach tego włoskiego wina z Toskanii można zobaczyć słynny symbol regionu Chianti – „Gallo nero”, czyli czarnego koguta.

MONTEPULCIANO D’ABRUZZO

To wino włoskie produkowane w Abruzji ze szczepu Montepulciano. Odmiana ta została stworzona podczas selekcji lokalnych winorośli przez miejscowych winiarzy. Wino to objęte zostało apelacją o jakże wdzięcznej nazwie Montepulciano d’Abruzzo DOC. Często mylone jest z innym włoskim trunkiem pochodzącym z miasta Montepulciano w Toskanii, jednak nie mają ze sobą nic wspólnego. Najlepsze Montepulciano d’Abruzzo powstaje w prowincji Teramo na wzgórzach Teramane.

Produkowane tu wino posiada nieprzeciętny smak i wyrazisty kolor. Włosi często mówią, że to najlepszy wytwór ziemi abruzyjskiej. Montepulciano d’Abruzzo przez wiele osób uważane jest za klasykę gatunku, a jego charakter podbija smak niejednej potrawy. To czerwone włoskie wino cenione jest również za swoją uniwersalność, bowiem idealnie nadaje się do picia (jako młody trunek) oraz do długiego leżakowania.

PROSECCO

Włoskie wino musujące Prosecco stało się jednym z ulubionych ”musiaków” polskich miłośników win. Powstaje na przedgórzu Alp, w regionie Veneto. Produkowane jest ze szczepu Glera, zwanego również po prostu Prosecco (z tym że nazwa szczepu Prosecco zastrzeżona jest dla win powstających wyłącznie w Veneto). Wino musujące Prosecco fermentuje w stalowych kadziach, skąd pod ciśnieniem nalewane jest do butelek. Jest to tak zwana metoda Charmat, zwana również metodą Prosecco w odróżnieniu od szampańskiej, gdzie wtórna fermentacja wina zachodzi w butelkach. Więcej na temat Prosecco możecie przeczytać w zakładce: WINA > PROSECCO.

PRIMITIVO

To wino produkowane w 100% z czerwonego szczepu Primitivo. Odmiana ta zaczęła być uprawiana we Włoszech w XVIII wieku, a dokładniej w Puglii – regionie słynącym z produkcji Primitivo. Jedną z najważniejszych i najbardziej pożądanych apelacji DOC jest Primitivo di Manduria. Wina z tym oznaczeniem charakteryzują się mocno skoncentrowanym, owocowym smakiem, przypominającym dżem z czerwonych lub leśnych owoców. Lżejszą odmianą tego włoskiego wina jest Primitivo Salento IGP – chronione oznaczeniem geograficznym.

Wiedzieliście, że szczep Primitivo ma swoje odpowiedniki w prawie każdym zakątku świata? Jedną z najpopularniejszych jego odmian jest uprawiany w Kalifornii Zinfandel.

Gdzie kupić wina włoskie?

Interesuje cię sklep z winami włoskimi w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić wino włoskie online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo pomożemy na miejscu w wyborze odpowiedniego wina, adekwatnego do danej sytuacji. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl