Propaganda
Do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci

Czym są wina kalifornijskie? Krótka charakterystyka kategorii.

USA znajduje się w czołówce światowych producentów wina. Najwięcej z nich produkowane jest nie gdzie indziej, jak w amerykańskim stanie Kalifornia, który obejmuje aż około 90% całej produkcji! Jak zapewne się domyślacie, wina kalifornijskie to po prostu trunki wyprodukowane we wspomnianym przez nas Stanie USA. Kalifornia jest największym i najważniejszym regionem winiarskim w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, Amerykanie są dość mocno zakorzenieni w kulturze wina.

Pierwsze winoroślą zostały posadzone w Kalifornii w 1769 roku. Następnie uprawy rozprzestrzeniły się dalej na północ Stanów Zjednoczonych. Natomiast pierwsza tzw. komercyjna winnica powstała już w 1799 roku w Stanie Kentucky. Jednak to dopiero w XX wieku USA wprowadziło zmiany w przemyśle winiarskim – wszystko przez wzgląd na panującą tam w latach 1919 - 1933 prohibicję. Po zniesieniu zakazu, winiarnie powoli się podnosiły, produkując wpierw typowe wina stołowe oraz słodkie. W drugiej połowie XX wieku winiarstwo w USA się odrodziło.

W 1978 roku Stany Zjednoczone utworzyły nawet system AVA (American Viticultural Areas) – czyli amerykańskie obszary produkcji winorośli, który podzielił USA na konkretne regiony winiarskie. Prawo to jest oczywiście mniej restrykcyjne niż w większości krajów europejskich takich jak Włochy, czy Francja. Najważniejszy przepis dotyczy winogron użytych do produkcji konkretnego wina. Dlatego też, aby wino mogło nosić na etykiecie nazwę danej Krainy winiarskiej, w której zostało wyprodukowane, musi być zrobione w co najmniej 85% z winogron uprawianych w tej Krainie. Tak samo w przypadku danego regionu/hrabstwa - udział winogron z danego obszaru musi wynosić nie mniej niż 75%.   

Najpopularniejsze wina kalifornijskie.

Ze względu na położenie Kalifornii – od zachodniego wybrzeża opłyniętego przez Ocean Spokojny, po pustynie Mojave na południowym wschodzie Stanu, a nawet pasmo górskie Sierra Nevada, jej klimat jest niejednorodny i dość mocno zróżnicowany. Najważniejsze w Kalifornii są dwie najpopularniejsze i najmniej wymagające odmiany winogron – Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Przy wybrzeżu winiarze produkują głównie wina ze szczepów Pinot Noir, zdarza się również Chardonnay. Natomiast im dalej w ląd, tym więcej win ze szczepów Cabernet Sauvignon oraz wizytówki tego regionu winiarskiego, czyli czerwonej odmiany Zinfandel. Co ciekawe jest to tylko inna nazwa znanego nam powszechnie, włoskiego szczepu Primitivo.

Wina kalifornijskie charakteryzują się głównie intensywnym, mocno owocowym smakiem. W przypadku win białych możemy wyczuć sporo nut wanilii, a nawet kokosa, czy lukrecji. Wszystko za sprawą upodobania Kalifornijczyków do leżakowania win w beczkach z białego dębu amerykańskiego. Niekiedy winiarze przesadnie maturują (dojrzewają) swoje wina, dlatego też najlepiej kupować trunki sprawdzonych marek, jak np. Ironstone czy Leaping Horse, które osobiście serdecznie polecamy. 

Klasyfikacja win kalifornijskich.

Oficjalnie, według systemu AVA, Kalifornia podzielona jest na 6 Krain winiarskich, 31 regionów (hrabstw) oraz łącznie 147 podregionów! Poniżej przedstawiliśmy każdą z głównych Krain i jej regiony - idąc od północy Stanu. :

1. FAR NORTH - podzielona na 4 hrabstwa: Humboldt, Shasta, Siskiyou, Trinity.

2. INLAND VALLEYS - podzielona na 7 hrabstw: Fresno, Kern, Madera, Sacramento, San Joaquin, Stanislaus, Yolo.

3. NORTH COAST - podzielona na 5 hrabstw: Mendocino, Lake, Sonoma, Solano oraz słynne Napa.

4. SIERRA FOOTHILLS - podzieolona na 3 hrabstwa: Amador, El Dorado, Yuba.

5. CENTRAL COAST - podzielona na 8 hrabstw: Alameda, Contra Costa, Monterey, San Benito, San Luis, Santa Barbara, Santa Clara, Santa Cruz.

6. SOUTHERN CALIFORNIA - podzielona na 4 hrabstwa: Los Angeles, San Bernadino, Riverside, San Diego.


Gdzie kupić wina kalifornijskie?

Interesuje cię sklep z winami kalifornijskimi w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić wino kalifornijskie online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo pomożemy na miejscu w wyborze odpowiedniego wina, adekwatnego do danej sytuacji. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl