Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci
APERITIF CHANDON GARDEN SPRITZ 0,187L (MINI) APERITIF CHANDON GARDEN SPRITZ 0,187L (MINI)
Cena: 26,99 zł (netto: 21,94 zł )
szt.
zobacz więcej
APERITIF CHANDON GARDEN SPRITZ 0,75L APERITIF CHANDON GARDEN SPRITZ 0,75L
Cena: 89,90 zł (netto: 73,09 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA LA MASCOTA MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L MASCOTA LA MASCOTA MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L
Producent: MASCOTA
Cena: 68,99 zł (netto: 56,09 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA OPI CABERNET SAUVIGNON WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L MASCOTA OPI CABERNET SAUVIGNON WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L
Producent: MASCOTA
Cena: 52,99 zł (netto: 43,08 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA OPI CHARDONNAY WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L MASCOTA OPI CHARDONNAY WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L
Producent: MASCOTA
Cena: 52,99 zł (netto: 43,08 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA UNANIME CHARDONNAY WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75 L MASCOTA UNANIME CHARDONNAY WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75 L
Producent: MASCOTA
Cena: 109,90 zł (netto: 89,35 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA UNANIME GRAN VINO TINTO WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L MASCOTA UNANIME GRAN VINO TINTO WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L
Producent: MASCOTA
Cena: 109,90 zł (netto: 89,35 zł )
szt.
zobacz więcej
MASCOTA UNANIME MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75 L MASCOTA UNANIME MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75 L
Producent: MASCOTA
Cena: 109,90 zł (netto: 89,35 zł )
szt.
zobacz więcej
TERRAZAS MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L TERRAZAS MALBEC WINO ARGENTYŃSKIE WYTRAWNE 0,75L
Cena: 94,90 zł (netto: 77,15 zł )
szt.
zobacz więcej

Czym są wina argentyńskie? Krótka charakterystyka kategorii.

Wina argentyńskie są oczywiście produkowane w Argentynie. Kraj ten znajduje się w ścisłej czołówce światowych producentów wina, choć większość wyprodukowanego trunku przeznaczona jest na potrzeby krajowe. Argentynę cechuje niezwykle różnorodny teren od gór, po równiny i niziny. Rozciągłość południkowa tego kraju sprawia, że leży on na kilku strefach klimatycznych! Ma to oczywiście ogromny wpływ na różnicę pomiędzy winami wyprodukowanymi w różnych regionach winiarskich tego kraju, ale o tym zaraz…

Najpopularniejsze wina argentyńskie.

Argentyńczycy uprawiają liczne szczepy winogron. Większość z nich pojawiła się w Argentynie za sprawą europejskich podróżników i imigrantów. Dumą tego kraju i wizytówką jest czerwona odmiana winogron – Malbec. Charakteryzuje się on wyraźnym smakiem z miękkimi taninami i mocno owocowym smakiem pełnym nut wiśni, śliwek, czy porzeczek i malin. Obecnie argentyńskie wina produkowane są również z takich szczepów jak Cabernet Sauvignon, czy Chardonnay.

Jednym z fenomenalnych producentów win argentyńskich, który opanował wręcz do perfekcji produkcję trunków z odmiany Cabernet Sauvignon jest Rodolfo OPI Sadler, prowadzący winnicę Mascota. Jedno z jego win - Mascota La Mascota Cabernet Sauvignon (2016) zostało uznane w 2018 roku we francuskim konkursie za najlepsze czerwone wino na świecie!

Klasyfikacja win argentyńskich.

Oficjalnie Argentyna podzielona jest na 7 regionów winiarskich. Poniżej opisaliśmy po krótce każdy z nich (idąc od północy tego kraju).

  • Salta i Catamarca - najbardziej wysunięte na północ Argentyny. Najsłynniejsza winnica w tych regionach znajduje się na wysokości 3000 merów n.p.m.. Niskie szerokości geograficzne w tym zakątku Argentyny są łagodzone przez duże wysokości i zimne górskie powietrze. Tutaj uprawiane są charakterystyczne dla Argentyny białe winogrona ze szczepu Torrontes, z których powstaje białe, aromatyczne, kwiatowe wino.

  • La Rioja - jeden z najważniejszych regionów winiarskich Argentyny, znany z lekkich i  aromatycznychbiałych win ze szczepu Torrontes. Ponadto w regionie tym wytwarzane są wina z takich czerwonych odmian, jak Bonarda, Syrah i Malbec. La Rioja często określa się jako pierwszy argentyński region winiarski. Co więcej, pod względem szerokości geograficznej, La Rioja znajduje się najbliżej równika niż jakikolwiek inny region winiarski na świecie.

  • San Juan - drugi największy region produkcji win argentyńskich. Znajduje się tam ponad 33 000 hektarów ziemi przeznaczonej pod uprawę winorośli, która stanowi aż 17% całkowitej powierzchni winnic w Argentynie. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego regionu jest różnica w wysokościach (w odniesieniu do lokalizacji winnic), które wynoszą od 500 do 2000 metrów n.p.m..

  • Mendoza - prawie 75% argentyńskiej produkcji wina ma miejsce właśnie w tym regionie (głównie jest to argentyński Malbec). Winnice w Mendozie sięgają nawet 1500 metrów n.p.m. Zwiększony poziom promieniowania słonecznego i duże dzienne wahania temperatury sprawiają, że winogrona przechodzą przez długi i powolny okres dojrzewania, co prowadzi do zrównoważonej zawartości cukrów i kwasowości w nich.

  • Neuquen i Rio Negro - regiony te położone są w Patagonii – swoistej krainie geograficznej. Różnią się od reszty regionów klimatem, który jest ostrzejszy i chłodniejszy, niż w innych częściach Argentyny - zimą dochodzi tu do opadów śniegu i dużych mrozów. Winnice w tych regionach są najbardziej wysuniętymi na południe na całej półkuli południowej. Wina produkowane w regionie winiarskim Neuquén charakteryzują się intensywnym aromatem i doskonale wyważoną kwasowością. Wina z Río Negro są szczególnie interesujące, ponieważ pochodzą z najstarszych winorośli Patagonii i odzwierciedlają terroir i potencjał tego obszaru.

Gdzie kupić wina argentyńskie?

Interesuje cię sklep z winami argentyńskimi w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić wino argentyńskie online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo pomożemy na miejscu w wyborze odpowiedniego wina, adekwatnego do danej sytuacji. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl