Propaganda
Do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci
THE FOUNDER SAUVIGNON BLANC 0,75L THE FOUNDER SAUVIGNON BLANC 0,75L
Cena: 58,90 zł (netto: 47,89 zł )
szt.
zobacz więcej
CLOUDY BAY PINOT NOIR 0,75L CLOUDY BAY PINOT NOIR 0,75L
Producent: CLOUDY BAY
Cena: 209,00 zł (netto: 169,92 zł )
szt.
zobacz więcej
CLOUDY BAY SAUVIGNON BLANC 0,75L CLOUDY BAY SAUVIGNON BLANC 0,75L
Producent: CLOUDY BAY
Cena: 139,00 zł (netto: 113,01 zł )
szt.
zobacz więcej
SILVERLAKE SAUVIGNON BLANC 0,75L SILVERLAKE SAUVIGNON BLANC 0,75L
Cena: 64,99 zł (netto: 52,84 zł )
zobacz więcej

Wina Nowa Zelandia – Czym są te prawdziwe, często niedocenione perełki?

Wina z Nowej Zelandii wydają się jeszcze nie do końca odkrytą kategorią. Oczywiście nie można ujmować niektórym klasykom i prekursorom pewnego stylu z Francji czy Włoch, ale jest wiele producentów win z Nowego Świata, którzy swoimi winami reprezentują naprawdę wysoki poziom. Coraz więcej osób upodobało sobie białe, świeże i charakterystyczne wino, ze szczepu Sauvignon Blanc. Za najlepszy region jego produkcji uważane jest właśnie nowozelandzkie Marlborough, z którego pochodzi, chociażby taka perełka światowa, jak słynny Cloudy Bay - marka i winiarnia należąca do koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy.

Na pierwszy rzut oka historia wina w Nowej Zelandii wygląda na krótką – bardzo krótką. Wszystko dlatego, że wina wytwarzane z klasycznych, europejskich odmian winorośli były szerzej dostępne dopiero od lat 80. XX wieku, a charakterystyczne, nowozelandzkie Sauvy (Sauvignon Blanc) i Pinot Noir zdominowały rynek międzynarodowy dopiero w latach 90. Jednak winorośl była już częstym widokiem w ogrodach wczesnych kolonistów i w rzeczywistości nowozelandzkie wina posiadają długą, krętą i fascynującą historię.

W ostatnich dziesięcioleciach większość miłośników wina rozwinęła upodobanie do całkowicie wytrawnych win, wytwarzanych z klasycznych odmian takich, jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, czy Pinot Grigio, które obecnie dominują w produkcji win białych. Dlatego też Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii odegrało tak kluczową rolę w powstaniu kwitnącej kultury kawiarnianej w tym kraju.

Nowozelandzkie winiarnie pierwotnie miały obsługiwać mały rynek krajowy, ale w 1985 roku rząd podjął działania, aby przyspieszyć usuwanie barier dla zagranicznych win, umożliwiając australijskim winiarniom konkurowanie na rynku nowozelandzkim na równych prawach. Przez poważną utratę udziału w rynku krajowym, winiarze rozpoczęli trwały eksport. Wartość eksportu wina z Nowej Zelandii gwałtownie wzrosła z 18 milionów dolarów w 1990 roku do przewidywanego wzrostu – 2 miliardów dolarów w 2020 roku. Trzydzieści lat temu było mniej niż 100 nowozelandzkich winnic, dziś szeregi urosły do ponad 670 lokalizacji. Branża winiarska jest zawsze pełna ekscytacji, a w Nowej Zelandii powstają coraz to nowsze firmy winiarskie.

Jakie szczepy winogron uprawiane są w Nowej Zelandii?

Kluczem do sukcesu win Nowej Zelandii jest położenie kraju, a dokładnie umiarkowany klimat morski, niezachwiana pasja winiarzy oraz wysoce charakterystyczny styl winiarski. Sauvignon Blanc było pierwszym winem, które umieściło Nową Zelandię na mapie winiarskiej i stało się na tyle kultowe, że obecnie zrzesza około milion fanów na całym świecie. Ponad 90% produkcji nowozelandzkiego wina to głównie 4 odmiany winogron:

 • Sauvignon Blanc
 • Pinot Noir
 • Pinot Gris
 • Chardonnay

Nowa Zelandia przoduje również w produkcji coraz większej liczby popularnych stylów i odmian takich, jak Riesling, Syrah i blend z Bordeaux. Kraj ten odpowiada tylko za 1% światowego wina, ale oferuje imponującą gamę wysokiej jakości odmian i stylów. Bez względu na preferencje, z pewnością znajdziecie w tej kategorii wino, które zaspokoi wasze podniebienia.

Jakie są regiony produkcji win Nowej Zelandii?

Regiony winiarskie Nowej Zelandii rozciągają się na 1100 km (700 mil) od subtropikalnego regionu Northland do regionu Central Otago, gdzie znajdują się najbardziej wysunięte na południe winnice na świecie. Winnice w Nowej Zelandii korzystają głównie z łagodnego wpływu morskiego klimatu, a żadna winnica nie znajduje się dalej niż 120 km od oceanu. Większość regionów winiarskich znajduje się na wschodnich wybrzeżach Wysp Północnej i Południowej, w cieniu gór, z których każdy ma swoje unikalne gleby i warunki klimatyczne – tzw. terroir.

W tych zróżnicowanych regionach widoczne są cechy subregionalne, a wina różnią się nie tylko w zależności od regionu winiarskiego, ale także subregionu i konkretnego miejsca. Tak też wyróżniamy łącznie 12 regionów rozłożonych na 2 wyspach – Północnej i Południowej:

 • Northland
 • Auckland
 • Waikato/ Bay of Plenty
 • Gisborne
 • Hawke’s Bay
 • Ōhau
 • Wairarapa


 • Nelson
 • Marlborough
 • North Canterbury
 • Waitaki Valley
 • Central Otago

Gdzie kupić wina Nowej Zelandii?

Interesuje cię sklep z winami Nowej Zelandii w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić wina Nowa Zelandia online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo pomożemy na miejscu w wyborze odpowiedniego wina, adekwatnego do danej sytuacji i waszych upodobań. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl