Strona zawiera informacje o alkoholu i jest dozwolona wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Czy masz ukończone 18 lat ?
Destylarnia Benriach została założona przez Johna Duffa w 1898 roku. W latach 90. XIX wieku w całej Szkocji otworzyły się 33 nowe destylarnie. John Duff był fachowcem w branży whisky. Po przygodach z tym trunkiem w kraju, jak i za granicą zdecydował się wybudować nową destylarnię na wzgórzu Riach. Tak też narodziła się marka Benriach. 2 lata później Benriach musiał zostać zamknięty z powodu Pattison Crash.
Był to okres upadku jednej z najlepiej prosperujących rozlewni – Pattison, Elder & Company, której właściciele uciekali się do podstępnych taktyk, aby zawyżać wartość swoich akcji i aktywów. Kiedy ich firma ogłosiła upadłość w 1896 roku, 10 innych firm upadło razem z nimi. „Pattison Crash” zapoczątkowało złagodzenie cen whisky, co wywołało serię zamknięć zakładów w całej Szkocji. W 1906 roku jej produkcja spadła o prawie 1/3 w zaledwie 9 lat.
W latach 1900-1965 (do momentu ponownego otworzenia) destylarnia dostarczała słód jęczmienny go do swojego sąsiada – Longmorn Distillery. Ówczesny właściciel Benriach – spółka Glenlivet Distillers Ltd, ciężko pracował nad tym, aby wznowić produkcję Benriacha w tej samej jakości co ta z 1898 roku. W 1965 roku powstała whisky spod szyldu marki Benriach. Marka zmieniała właścicieli na przestrzeni swojej historii. W 1985 roku destylarnia została kupiona przez firmę Seagrams. Zaraz po tym fabryka została powiększona o kolejne 2 alembiki, które pozwalają działać firmie po dziś dzień.
W 1994 roku destylarnia Benriach wprowadziła swój pierwszy, 10-letni single malt, który wcześniej używany był jako baza do whisky blended. Benriach został ponownie zamknięty w 2002 roku. 2 lata później Benriach został przejęty przez niezależne konsorcjum kierowane przez Billy'ego Walkera. 20 września 2004 roku, nowopowstała firma Benriach Distillery Company z powodzeniem napełniła swoją pierwszą beczkę. W 2016 roku niezależna firma Benriach Distillery Company została zakupiona przez koncern Brown Forman. W marcu 2017 roku do koncernu dołączyła Dr Rachel Barrie, która została Master Blenderem destylarni. 3 lata później Benriach wprowadził na rynek nowe portfolio.
Marka Benriach posiada niekonwencjonalne dziedzictwo w produkcji whisky. Ich słynne destylaty powstają w trzech odmiennych stylach:
Specjalnie opracowany proces produkcji tworzy charakterystyczny owocowy destylat Benriach, pełen nut owoców z sadu i skórki cytrusów. Marka raz w roku wędzi swój słód jęczmienny torfem, co jest rzadkością w regionie Speyside. Czas ten nazywają „sezonem dymu”, ponieważ w destylarni unoszą się bogate aromaty torfowego dymu. Torf używany przez Benriach pochodzi z wyżyn Szkocji (regionu Highland) i nadaje ich whisky słodki, dymny posmak leśnego torfu, który znacznie się różni od charakterystycznego, leczniczego torfu z wyspy Islay.
W 1990 roku destylarnia Benriach zaczęła eksperymentować z potrójnie destylowanym alkoholem. Raz w roku kontynuują tę tradycję, produkując małe partie niezwykle lekkiego, owocowego i gładkiego destylatu.
Benriach posiada wybór wyjątkowych single maltów, których historia sięga 1966 roku. W magazynach znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych kolekcji beczek, jakie można znaleźć w całej Szkocji. Są one stale pozyskiwane z całego świata, co pozwala destylarni na kreatywne odkrywanie walorów smakowych ich whisky. Ta wyjątkowa selekcja pozwala producentowi delektować się własnym rzemiosłem podczas dojrzewania whisky w przeróżnych typach beczek.
Benriach podczas dojrzewania jednej whisky ze swojego portfolio używa 3 lub 4 rodzaje beczek, w których to destylaty nie są po sobie finiszowane, a spędzają pełny czas maturacji (10, 12 i więcej lat), gdzie następnie są ze sobą mieszane. :) Benriach może się pochwalić kolekcją beczek z 4 stron świata. W wielu z nich dojrzewały wcześniej alkohole takie jak: bourbon z USA, rum z Jamajki, madera z Portugali, sherry z Hiszpanii, porto z Portugali, czerwone wino z Francji, marsala z Włoch i wiele innych.
2 890,00 zł
319,00 zł