Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci

GLEN SCOTIA DOUBLE CASK WHISKY SINGLE MALT 0,7L + KARTONIK

Dostępność: spodziewana dostawa
Cena: 293,00 zł 293.00
Cena netto: 238,21 zł
ilość szt.
Zyskujesz 586 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.33
Producent: LOCH LOMOND
Kod produktu: WHISKY SM 239

Opis

Glen Scotia Double Cask – podwójnie leżakowany trunek z Campbeltown.

Glen Scotia Double Cask to klasyczna whisky słodowa (single malt) z Campbeltown – jednego ze szkockich regionów produkcji trunków tej kategorii. Posiada ona niezwykły rodowód, bowiem tradycja jej produkcji sięga aż 1832 roku. Zawarty w nazwie zwrot „Double Cask” oznacza, że jest ona podwójnie leżakowana w różnych kombinacjach beczek.

Glen Scotia Double Cask początkowo dojrzewała w tzw. refill cask, czyli ponownie napełnianych beczkach. Dokładniej są to świeże beczki po bourbonie z dębu amerykańskiego. Następnie trunek przelano dodatkowo na okres 12 miesięcy do beczek po Sherry Pedro Ximenez, czyli słodkim, hiszpańskim winie wzmacnianym.

Dzięki takiej maturacji whisky Glen Scotia Double Cask, finalnie uzyskujemy doskonale wyważony, charakterystyczny aromat dojrzałych owoców i przypraw, zbalansowany klasycznymi nutami bryzy morskiej i waniliowo-dębowy finiszem, występującymi w prawie każdej butelce trunku z tej destylarni. Glen Scotia Double Cask to wielokrotnie nagrodzona whisky m.in. złotym medalem na festiwalu World Spirits Competition w San Francisco w 2016 i 2020 roku.

Jakie cechy charakteryzują whisky Glen Scotia Double Cask?

  • Barwa: ciemno-złota;
  • Zapach: słodki, kremowy karmel, karmelizowane owoce, toffi, krówki, odrobina jabłek i brzoskwiń;
  • Smak: słodkawy i dość oleisty, toffi, słony karmel, bryza morska, miętowy akcent;
  • Finisz: lekko wytrawnym, przyprawowy – charakterystyczny dla beczek po sherry.

Ciekawa historia pewnej uroczej destylarni i jej regionu.

Dlaczego Campbeltown?

Campbeltown to bardzo szczególne miejsce w Szkocji. Region ten nazywany jest przez niektórych obecnych mieszkańców, jako „centrum wszechświata”. Dzięki obfitości bogatych ziem uprawnych, lokalnego jęczmienia, torfu i świeżej wody, stało się jasne, że region ten zasłynie w historii destylacji whisky. Samo miasto Campbeltown powstało w 1597 roku, jednak ludzie zaczęli się w nim osiedlać dopiero od roku 1607.

Destylacja na należącym do Campbeltown półwyspie Kintyre, rozpoczęła się już w 1609 roku, kiedy to przyznano licencję na produkcję „aqua vitae”. W epoce wiktoriańskiej region był znany jako światowa stolica whisky, będąc wymienianym obok takich szkockich potęg, jak Highland, Speyside, Islay i Lowland. Destylarnia Glen Scotia jest doskonałym przykładem tego historycznego regionu.

Na Kintyre znajdowało się mnóstwo składników potrzebnych do destylacji – obfite źródło świeżej wody, lokalny jęczmień, paliwo i torf. Do 1795 roku w Campbeltown istniało już 21 nielegalnych destylarni oraz 10 w okolicznych małych wsiach. Pierwszą legalną gorzelnią w mieście była założona w 1817 roku Campbeltown Distillery.

Początki Glen Scotii i jej burzliwe lata 20. XX wieku.

Destylarnia Glen Scotia została założona w 1832 roku przez dziekana Jamesa Stewarta i proboszcza Johna Galbraitha. Już 3 lata później była jedną z 29 dobrze prosperujących gorzelni w Campbeltown. Dzięki rozprzestrzenianiu się żeglugi parowej, whisky Glen Scotia zaczęła docierać do Glasgow w zaledwie 9 godzin! Niestety w 1923 roku zamknięto Kopalnię Drumlemble, kończąc tym samym dostawę tanich lokalnych paliw. W międzyczasie swoją rolę odegrał Wielki Kryzys i Prohibicja. Do 1929 roku w Campbeltown otwarte pozostały tylko trzy destylarnie: SpringbankRi-Clachan i Glen Scotia, w której 20 marca 1930 roku wyprodukowano ostatnią whisky przed jej zamknięciem.

Działa, czy nie działa? Przerwy w działalności Glen Scotii.

W 1933 roku bracia Bloch postanowili wykupić destylarnię i ponownie otworzyć ją pod nazwą Glen Scotia. Rok później zamknął się Ri-Clachan, przez co niegdyś kwitnąca stolica whisky – Campbeltown, posiadała na swoim terytorium już tylko dwie działające destylarnie. W 1984 roku Glen Scotia po  raz kolejny zamilkła – tym razem na pięć lat. Początek upadku komunizmu przyniósł ponowny wzrost fortuny, co pozwoliło gorzelni na ponowne wznowienie produkcji.

Ostateczne odrodzenie destylarni.

Glen Scotia Distillery kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk, jednak w 2014 roku została wykupiona przez Grupę Loch Lomond, która zainwestowała i rozwinęła tę legendarną markę. Zwiększyli przy tym jej wydajność, otwierając magazyny i tworząc centrum dla zwiedzających. Dziś Glen Scotia nadal kwitnie w sercu jednego z najsłynniejszych regionów produkcji whisky na świecie, będąc przy tym jedną z dwóch działających tam destylarni.

Dane produktu

POJEMNOŚĆ 0,7 L
KRAJ SZKOCJA
ALKOHOL 46%
AROMATY WHISK(E)Y OWOCOWE I KORZENNE
REGION SINGLE MALT CAMPBELTOWN
RODZAJ WHISK(E)Y SINGLE MALT

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt. Prowadzimy moderację opinii dotyczącą sformułowań obraźliwych, wulgarnych, niezgodnych z prawdą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl