Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Producenci
CZY WINO JEST ZDROWE? 0
CZY WINO JEST ZDROWE?

Pewnie wielokrotnie słyszeliście, że Włosi piją codziennie lampkę wina do obiadu, dla poprawy trawienia. Zapewne niejednemu z Was przeszło przez myśl, czy faktycznie wino, które bądź co bądź jest alkoholem, posiada właściwości zdrowotne?

To, czy wino ma jakieś znaczące korzyści dla zdrowia, jest nadal kwestią sporną.

Badania wykazały, że codzienne spożywanie umiarkowanych ilości czerwonego, wytrawnego wina, którego zawartość alkoholu mieści się w przedziale 12% -15%, pomaga zapobiegać wielu przypadłościom i chorobom.

Cenne polifenole znajdują się głównie w pestkach, skórce i szypułkach winogron, które są moczone w soku, z którego następnie produkowane jest czerwone wino.

Dlatego też w czerwonym winie jest dziesięć razy więcej antyoksydantów niż w białym. Związki te zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek.

 

Postanowiliśmy napisać artykuł, który w przystępny sposób nakreśli Wam m.in. czy warto pić wino, czy wino można pić codziennie i dlaczego powinno się pić wino. Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Was bardzo pomocny. Zapraszamy do czytania. :)

Jakie są korzyści z picia wina?

Wina czerwone, które różnią się walorami smakowymi i kolorem, powstają poprzez tłoczenie całych, ciemnych winogron, a następnie fermentacje powstałego moszczu. Swój kolor oraz zdrowotne właściwości wino zawdzięcza moczeniu skórek i resztek winogronowych w soku, z którego wyprodukowane jest wino.

Kieliszek czerwonego wina bogatego w przeciwutleniacze może zdziałać znacznie więcej niż tylko pomóc zrelaksować się po długim dniu i sprawić, że obiad będzie smaczniejszy. Spożywane wina w ograniczonych ilościach ma zaskakująco prozdrowotny wpływ na nasz organizm. Aby odpowiedzieć na odwieczne pytanie - "czy wino jest zdrowe?", przygotowaliśmy dla Was 10 korzyści zdrowotnych czerpanych z picia czerwonego wytrawnego wina. :)

Przyjaciele pijący czerwone wino z kieliszków we Włoszech Wytłaczanie czerwonych winogron

Wino czerwone jest bogate w przeciwutleniacze.

Przed spożyciem czerwonego wina musicie wiedzieć o nim prawie wszystko. Przede wszystkim, jakie negatywne i pozytywne skutki może powodować dla Waszego zdrowia. Czerwone wino jest niezwykle bogate w silne przeciwutleniacze. Ciemniejsze winogrona zawierają najwięcej przeciwutleniaczy, czyli antyoksydantów, takich jak resweratrol, epikatechina (odpowiadająca głównie za kondycje mięśni), katechiny (mające wpływ na zdrowie kości i masę ciała) i proantocyjanidyny (ochraniające naczynia krwionośne). Spośród nich największe zastosowanie prozdrowotne mają właśnie resweratrol i proantocyjanidyny.

Czerwone wino obniża zły cholesterol.

Resweratrol zawarty w czerwonym winie może obniżać poziom tzw. złego cholesterolu i zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi. Według badań, najbardziej obniżają poziom złego cholesterolu bogate w błonnik czerwone winogrona ze szczepu Tempranillo, używane do produkcji głównie czerwonych win z hiszpańskiego regionu Rioja. Polecamy wam fenomenalne czerwone wino Carlos Serres Crianza DOC Rioja.

 

Wino utrzymuje zdrowe serce.

Czerwone, wytrawne wino nie tylko reguluje poziom cholesterolu, ale także utrzymuje zdrowe serce. Polifenole, pewien rodzaj przeciwutleniaczy obecnych w czerwonych winach, zapobiegają niepożądanemu krzepnięciu krwi, utrzymując elastyczność naczyń krwionośnych. Należy jednak pamiętać, że intensywne i częste picie alkoholu szkodzi sercu.

Czerwone wino reguluje poziom cukru we krwi.

Badania udowadniają, iż czerwone, wytrawne wino obniża poziom glukozy we krwi. Resweratrol, naturalny związek znajdujący się w skórkach winogron, kontroluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą i insulinoopornością. Warto jednak najpierw skonsultować wprowadzenie czerwonego, wytrawnego wina do swojej diety z lekarzem. Nie wszystkie przypadki są takie same i u niektórych osób z cukrzycą spożycie wina może mieć odwrotny efekt niż zamierzony. :)

 

Może pomóc wyleczyć przeziębienie.

Przeciwutleniacze obecne w czerwonym winie pomagają wyleczyć przeziębienie. W chłodne dni sprawdzi się rewelacyjnie grzaniec z czerwonego, wytrawnego wina, wzbogacony przyprawami, miodem i cytryną. :) Do grzańca możecie wykorzystać jedno z 2 włoskich, lekkich, czerwonych win wytrawnych z naszej oferty: Contrasto Rosso IGT lub Cornaro Merlot Montello e Colli Asolani DOC z naszego importu.

Wino poprawia pamięć i oczyszcza umysł.

Zastanawiacie się, jak poprawić swoją pamięć? Według badań, spożycie czerwonego wina w rozsądnych ilościach poprawia pracę mózgu, tłumi stany zapalne i pomaga mózgowi usuwać toksyny, w tym te związane z chorobą Alzheimera. Wszystko dzięki zawartości resweratrolu. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości etanolu ma niekorzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

 

Czerwone wytrawne wino wpływa na sylwetkę.

Pewnie wiele osób na diecie i nie tylko zadaje sobie pytanie – Czy wino jest kaloryczne? Lampka (120-150 ml) wytrawnego wina, bez względu na jego kolor czy zawartość bąbelków zawiera około 90 kcal. Niektórym może się wydawać, że jest to dość sporo. Jednak dodanie lampki wytrawnego wina do obiadu lub kolacji może znacznie pomóc w dążeniu do upragnionej sylwetki. :) Resweratrol pomaga kontrolować wagę, redukując komórki tłuszczowe i zmniejszając poziom glukozy we krwi w naszym organizmie.

Wino wpływa pozytywnie na układ pokarmowy.

Antybakteryjny charakter czerwonych win umożliwia leczenie podrażnień żołądka i innych zaburzeń trawiennych. Udowodniono również, że spożywanie wina zmniejsza ryzyko zakażenia Helicobacter pylori, bakterią zwykle występującą w żołądku. Niektóre czerwone, wytrawne wina są „ciężkie”. Dlatego jeżeli chcecie wprowadzić je częściej do swojej diety w celu poprawienia trawienia, polecamy Wam lżejsze wina ze szczepów Primitivo, jak Papale Primitivo di Manduria DOP oraz Pinot Noir np. Kientz Pinot Noir La Metzig.

 

Zmniejsza ryzyko depresji.

Badanie przeprowadzone na osobach w średnim i starszym wieku wykazało, że codzienne picie umiarkowanych ilości alkoholu zapobiega depresji. Ludzie, którzy piją czerwone wino, są mniej narażeni na depresję niż ci, którzy tego nie robią. Dodatkowo lampka ulubionego wina pomaga nam się odprężyć i zrelaksować, redukując przy tym stres. :)

Zmniejsza ryzyko występowania raka.

Regularne i umiarkowane, a co najważniejsze - odpowiedzialne spożywanie czerwonego, wytrawnego wina może skutecznie zmniejszyć ryzyko występowania niektórych rodzajów nowotworów. Naukowcy zastosowali dawkę resweratrolu na ludzkich komórkach rakowych i odkryli, że działa on hamująco i blokująco na proces nowotworzenia. Prowokuje tzw. samobójstwo uszkodzonych komórek oraz zwiększa sprawność naprawy uszkodzonych genów powstałych na skutek toksyn chemicznych czy promieniowania.

 

Pamiętaj – pij odpowiedzialnie, czyli wady z picia wina.

Należy pamiętać, że istnieje cienka granica między umiarkowanym a nadmiernym spożyciem wina. Jeżeli umiarkowane może zadziałać prozdrowotnie, tak nadmierne spożycie wina może być szkodliwe dla zdrowia. Nadmierne picie alkoholu może mieć szereg negatywnych skutków dla organizmu, w tym prowadzi do marskości wątroby i przyrostu masy ciała itp. Z biegiem czasu nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju chorób przewlekłych i innych poważnych problemów, takich jak wysokie ciśnienie, choroby serca, czy udar mózgu.

Z drugiej strony, zbyt mała jego ilość (np. lampka na tydzień). Nie przyniosłaby korzyści, z jakich zwykle korzystają osoby pijące wino umiarkowanie i odpowiedzialnie. Przy „idealnym” piciu nie powinno się przekraczać od 150 do 250 ml wina dziennie. Wskazane jest również robienie przerw co 1 lub 2 dni, aby zapewnić wystarczający odpoczynek od spożywania alkoholu. Jednak podane powyżej wartości są całkowitym limitem picia alkoholu, jeżeli spożycie wina ma zadziałać korzystnie na nasze zdrowie.

 

Jeżeli już to zauważyliście, w artykule wspominamy wyłącznie o wytrawnym, głównie czerwonym winie. Oczywiście nie bez przyczyny. Jeżeli byśmy nadmiernie spożywali słodkie wino, doprowadziłoby to do serii skutków niepożądanych, głównie problemów z cukrem i wagą. :) Pamiętajmy, że w prozdrowotnym piciu wina najważniejszy jest umiar, gdyż nadal jest to alkohol.

Jak inaczej wykorzystać właściwości wina?

Nie zawsze konieczne jest spożywanie samego wina w kieliszku. Możecie użyć go jako składnika swojego jedzenia, przygotowując na przykład sos na bazie czerwonego wina do obiadu i nadal czerpać te same korzyści. Czerwone wino ma również wiele innych korzyści zdrowotnych, takich jak leczenie bólów głowy, czy zmniejszenie spożycia kalorii poprzez zabicie apetytu.

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, możesz wykorzystać je dla własnych korzyści zdrowotnych, spożywając je w odpowiednich i umiarkowanych ilościach. Chociaż istnieją inne sposoby na zachowanie zdrowia, miłośnicy wina mogą zmienić swoje sposoby picia i zapewnić sobie lepsze, zdrowsze życie. :)

 

Oczywiście zalecamy potraktować nasz wpis, jako przyjemny poradnik - nie jest to wywiad z lekarzem. :) 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl