Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Producenci
JAK PIĆ PROSECCO ? 0
JAK PIĆ PROSECCO ?

Jak pić Prosecco ?

Bez najmniejszej przesady można uznać, że XXI wiek to wielki tryumf Prosecco. Jego popularność na całym świecie zaskakuje, a krzywa sprzedaży rośnie wprost pod niebiosa.

Czym zasłużyło sobie na takie uznanie ? - Lekkim orzeźwiającym charakterem, delikatnie słodkimi owocowymi nutami i przystępną ceną. To zdecydowanie wino dla wszystkich i na każdą okazję. Doskonałe nie tylko na lato, chociaż w upalne dni wręcz niezastąpione.

 

Co to jest Prosecco ?

Prosecco to włoskie wino musujące. Nie każda jednak butelka made in Italy z "bąbelkami" to Prosecco. Żeby nosić tę nazwę, musi posiadać tak zwaną apelację, która określa szczep winogron, oraz miejsce i metodę produkcji.
Ze względu na apelacje możemy wyróżnić — zaczynając od najbardziej popularnej: Prosecco DOC, Prosecco DOC Treviso, Asolo Prosecco DOCG, Valdobiadene Prosecco Conegliano Superiore DOCG, Valdobiadene Prosecco Conegliano Superiore Rive DOCG i Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG.
Brzmi to dość skomplikowanie, ale wystarczy spojrzeć na butelkę, żeby zorientować się, czy mamy do czynienia z autentycznym Prosecco.

Prosecco powstaje na północnym wschodzie Włoch. Apelacja DOC pochodzi z nizin, a wyższe gatunki – DOCG z lepiej nasłonecznionych wzgórz.

A tak przy okazji – w letnich ogródkach kawiarnianych często oferowane jest Prosecco na kieliszki – przed zamówieniem warto rzucić okiem na butelkę.....

 

Czy Prosecco to szczep winogron ?

I tak i nie – dawniej rzeczywiście nazywano tak gatunek winorośli, odkąd jednak powstały wyżej wymienione apelacje na podstawowy szczep, z którego powstaje Prosecco, mówimy Glera. Wytłumaczymy to przykładzie – jeżeli komuś uda się wyhodować ten szczep w Polsce i zrobić z niego wino, nie będzie mogło się nazywać Prosecco tylko na przykład "nazwa winnicy + Glera". Prosecco musi zawierać co najmniej 85% Glery, dopuszczalne są niewielkie domieszki innych miejscowych szczepów.

 

Czym się różni Prosecco od szampana ?

Pomijając sprawy apelacji i pochodzenia przede wszystkim metodą produkcji – Prosecco powstaje w wyniku naturalnej fermentacji w stalowych kadziach (tak zwana metoda Charmat lub po prostu metoda Prosecco), skąd pod ciśnieniem przelewane jest do butelek. Szampan drugą fermentację przechodzi w butelkach – jest to proces dłuższy, skomplikowany i...kosztowny. Stąd druga, najważniejsza różnica – bardzo dobre Prosecco to mniej więcej 1/3 ceny butelki przeciętnego szampana.

Poza tym Prosecco, jak się to sympatycznie określa jest "łatwe w odbiorze" - Nie trzeba być koneserem ani miłośnikiem wytrawnych win, żeby w pełni cieszyć się jego smakiem.

 

Jakie Prosecco wybrać ?

I tu mały haczyk – najczęściej spotykane Prosecco Extra Dry wcale nie oznacza "bardzo wytrawne". Wytrawne Prosecco nosi nazwę "Brut", a Extra Dry to wino gdzieś pomiędzy półwytrawnym a półsłodkim – to już zależy od producenta, a także od naszych odczuć. Prosecco Dry to wino wyraźnie słodsze.
Prosecco czasami ma rocznik na etykiecie, częściej nie. Zasada jest jedna – im świeższe i młodsze, tym lepsze ! - nie jest to wino do leżakowania, nie chowajcie go "na później".

 

Jak podawać Prosecco ?

O schładzaniu będziemy Wam przypominać do znudzenia:).
A jeśli ktoś nie przepada za bardzo zimnym winem ? Niestety, białe wino, a szczególnie musujące lubi niższą temperaturę. Zbyt ciepłe będzie wydawać się po prostu kwaśne, ominą nas też aromatyczne, owocowe nuty, dzięki którym tak lubimy Prosecco.

Nie musi, a nawet nie powinno być zmrożone – 6-8 stopni całkowicie wystarczy. W lecie pamiętajmy o schłodzonym szkle – kieliszek, który postał na słońcu, podgrzeje wino dosłownie w ciągu kilku sekund. Na plenerowe imprezy warto zaopatrzyć się w turystyczną lodówkę, w ostateczności mocno owinąć butelkę ręcznikiem zmoczonym w bardzo zimnej wodzie i umieścić w cieniu – niezbyt długo, ale zdaje egzamin.

Prosecco serwujemy w smukłych, wąskich kieliszkach do szampana, ewentualnie w kieliszkach do białego wina. W zbyt szerokich kieliszkach szybko się ogrzewa i traci orzeźwiające bąbelki.

 

Do czego podawać Prosecco ?

To zdecydowanie najbardziej uniwersalne wino ! Doskonale smakuje samo, jako aperitif. Pasuje w zasadzie do wszystkiego, do czego pija się zazwyczaj białe, wytrawne i półwytrawne wina.

Wszelkie dania z owocami morza, sałatki i kanapki, grillowane ryby i warzywa. Wytrawne – Brut "dogada" się nawet z polskim śledzikiem. Extra Dry o wyraźniejszej słodyczy z lekkimi deserami — na przykład ciastem z owocami.
Nie pokłóci się z kuchniami Dalekiego Wschodu, podkreśli również subtelny smak sushi.

Nawet delikatne wędzone mięso – na przykład szynka parmeńska doskonale smakuje z Prosecco. Wszelkie kulinarne eksperymenty w stylu fusion – łączenie dań wytrawnych ze słodkimi owocami czy sosami, elementy kuchni egzotycznych wplecione w bardziej tradycyjne dania, wszelkie niekonwencjonalne zestawienia – Prosecco uwielbia kulinarną fantazję i kreatywność.
Jest też doskonałym materiałem na letnie, orzeźwiające drinki – poświęcimy temu kolejny wpis na naszym blogu.

Kończąc tę niedługą prezentację, wypada odpowiedzieć na zadane na początku pytanie – Jak pić Prosecco ? - najlepiej smakuje z uśmiechem:)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl