Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci
CACHACA CANA RIO ORIGINAL 0,7L CACHACA CANA RIO ORIGINAL 0,7L
Producent: CANARIO
Cena: 75,00 zł (netto: 60,98 zł )
zobacz więcej

Wódki czyste – Niedoceniony skarb wśród wszystkich kategorii alkoholi.

Około 75% napojów spirytusowych, czy też ładniej ubierając w słowa destylatów, konsumowanych w Polsce to właśnie wódki czyste. Oprócz tych wszechobecnych, podstawowych produktów, kategoria wódek czystych poszerzyła się o alkohole premium, a nawet super premium, które od wielu lat konsumowane są na salonach. W obecnych czasach czysta wódka podana na niezwykle szykownym balu już nie dziwi, tym bardziej że produkty te nie odbiegają jakością od najlepszych szkockich whisky… Ba! Powstają nawet czyste destylaty ze słodu jęczmiennego jak na przykład irlandzka Kalak Single Malt Vodka.

Wódki czyste są na tyle obszerną i stale powiększającą się kategorią, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niezależnie od okazji, czy też wieku osoby obdarowywanej, wódka czysta jest zawsze sprawdzonym pomysłem na prezent. Na rynku dostępne są wysokiej jakości wódki w jeszcze bardziej niezwykłych opakowaniach jak holenderska wódka 3 Kilos Gold w kształcie sztabki złota, czy kanadyjska wódka Jewel Lines w kształcie diamentu z ukrytym pod korkiem kamieniem szlachetnym – rubinem, szmaragdem, perydotem, szafirem lub topazem. Niesamowite, prawda?

Większość producentów od dawna stara się odejść od obrazu czystej wódki, jako podłego alkoholu, który się wpierw głęboko mrozi, a następnie zalewa toną słodkiego napoju. Ku ich uciesze, coraz więcej konsumentów zaczyna zagłębiać się w temacie wódek czystych. W dalszej części przybliżymy Wam, jak wygląda produkcja czystych wódek, jak podawać jakościowe wódki i do czego je spożywać, a także która czysta wódka jest najlepsza. :)

Jak powstają wódki czyste?

Wpierw zaczynamy od pozyskania surowców, którymi mogą być niezliczone ilości zbóż oraz ziemniaki. Gdy już posiadamy ich odpowiednią ilość, poddajemy je parowaniu, które przygotuje nasze składniki do fermentacji, rozkładając zawartą w nich skrobię na cukry proste. Teraz kolej na zacieranie w kadzi. Gdy już zacier jest gotowy, dodawane są do niego specjalne drożdże gorzelnicze. Tak powstała „papka” trafia do kolejnej kadzi – fermentacyjnej. Proces fermentacji trwa zwykle około 3 dni.

Po fermentacji pora na kolejny ważny proces – destylację. Odbywa się ona w specjalnym urządzeniu zwanym kolumną destylacyjną. Pofermentacyjna brzeczka jest odpowiednio podgrzewana i skraplana w celu uzyskania jak najwyższego procentowo alkoholu (destylatu), który wynosi nawet ponad 90%. Po otrzymaniu destylatu następuje rektyfikacja, podczas której z alkoholu usuwane są niepożądane zanieczyszczenia, mające wpływ na jej finalny odbiór. Proces ten odbywa się podobnie do destylacji, stąd wartość gotowego spirytusu wzrasta do minimum 96%. Tak powstały alkohol może teraz zostać użyty do dalszej produkcji wódki.

Kolejnym etapem jest zmieszanie alkoholu z wodą. Woda to oczywiście jeden z najważniejszych składników używany do produkcji alkoholi. Jeżeli chodzi o wódkę, to najbardziej pożądana jest krystalicznie czysta, neutralna woda, która najczęściej pozyskiwana jest z górskich źródeł. Ważne jest to, aby woda przed jej użyciem została dodatkowo zdemineralizowana. Po połączeniu oby dwóch składników zazwyczaj w proporcji 2:3, powstaje klasyczna, czysta wódka o minimalnej zawartości alkoholu 37,5%.

Na sam koniec powstała wódka jest filtrowana. To właśnie ten proces nadaje wódce krystaliczną czystość i pożądaną gładkość. Wódka filtrowana jest przez niezwykle różne materiały jak np. diamenty (Diamond Vodka) czy też węgiel drzewny (Ostoya Charcoal). Klasycznie używa się filtrów celulozowych, które właściwie w ogóle nie wpływają na finalny aromat i walory smakowe produktu. Tak przefiltrowana wódka zostaje zabutelkowana i gotowe!

Jak i do czego podawać wódki czyste?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje wiele gatunkowych wódek czystych, które, co niektórych może zdziwić, powinno się pić w szklance na lodzie! Oczywiście ile podniebień tyle gustów i nie każdy się do tego przekona, ale uwierzcie nam, warto spróbować. :) Najlepiej zacząć od spróbowania jakościowej wódki w temperaturze pokojowej (ok. 18 stopni). Jeżeli mamy ochotę podawać ją w formie szotów, to warto schłodzić butelkę do max. 6 stopni – dobrych, czystych wódek nigdy nie mrozimy.

Kolejną ciekawą kwestią jest foodpairing, czyli dopasowanie potraw do wódki. Oczywiście większość z was pomyślała zapewne o ogórku kiszonym lub grzybkach. A co powiecie na pieczony drób lub deser? Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób umie połączyć whisky lub rum z daniami, to czemu nie spróbować z wódką? :) W przypadku konsumpcji wódki zbożowej tym bardziej żytniej, która jest delikatnie ostrzejszym produktem, polecamy wyraziste smaki, jak:

  • śledzie
  • wędzone ryby
  • czerwone mięso (tatar)
  • kanapki z wyrazistymi pastami
  • mocno przyprawione mięsa

Gdyby na stole miała pojawić się wódka ziemniaczana – sprawa wygląda odrobinę prościej, mianowicie jest ona słodsza i gładsza w smaku, dzięki czemu skomponuje się świetnie z takimi połączeniami smakowymi, jak pieczone mięso, puree ziemniaczane i dobrze przyprawione warzywa na parze. Oczywiście najważniejsza jest odpowiedzialna konsumpcja czystych wódek. Jeżeli nie czujecie się na siłach pić jej solo, to możecie skorzystać z wielu przepisów na światowej sławy koktajle, jak np. Cosmopolitan.


Gdzie kupić wódkę czystą?

Interesuje cię sklep z wódkami czystymi w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić wódkę czystą online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo nasi wyszkoleni doradcy specjalizują się w doborze idealnego produktu do waszych potrzeb, a także adekwatnego do danej sytuacji. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl