Propaganda
do kasy suma: 0,00 zł

 

 

 

Wersje językowe
Producenci

Brandy – co to jest?

Brandy określa alkohol otrzymany z dojrzewającego w dębowych beczkach destylatu z winogron, czyli najprościej mówiąc przedestylowanego wina. Na ogół zawiera od 35% do 60% alkoholu. Odmiany brandy można znaleźć na całym świecie. Do tych najbardziej znanych należą, chociażby Cognac i Armagnac z południowo-zachodniej Francji, które są uregulowane ściśle określonymi normami prawnymi. Dlatego też warto zapamiętać, że każdy koniak i armaniak to brandy, ale nie każda brandy to koniak, czy armaniak. :)

Sama nazwa brandy wywodzi się od holenderskiego słowa brandewijn oznaczającego "palone wino", czyli pierwotną nazwę uzyskiwanego produktu destylacji. W szerszym znaczeniu termin brandy oznacza również alkohole otrzymane z destylacji wytłoków winogronowych jak włoska Grappa oraz dowolnego owocu na przykład z jabłek i/lub gruszek jak francuski Calvados.

Jak powstała brandy?

Początki Brandy sięgają czasów pierwszych destylacji. Chociaż sam proces był znany już w starożytności – jeszcze przed V wiekiem naszej ery, nie został on spopularyzowany aż do XV wieku. Na początku XVI wieku francuska brandy przejęła rolę portugalskiego wina wzmacnianego (porto) w handlu trójkątnym, który polegał na przepływie towarów przez Ocean Atlantycki, w ramach wymian pomiędzy Europą, Afryką i Ameryką. Brandy zyskała swoich miłośników ze względu na wyższą zawartość alkoholu oraz większą odporność na zepsucie, podczas długich, morskich podróży. Początkowo wino było destylowane w celu konserwacji i ułatwienia kupcom transportu.

Co ciekawe, to właśnie dzięki podróżom w dębowych beczkach, producenci odkryli, że alkohol leżakowany w drewnie był znacznie lepszy i gładszy od świeżo wydestylowanego spirytusu. Ponieważ większość brandy była destylowana z winogron, producenci osadzali się w tych regionach świata, w których uprawiane były winorośle. Pod koniec XIX wieku rynki zachodnioeuropejskie, w tym ich zamorskie imperia, były zdominowane przez Brandy francuskie i hiszpańskie, a w Europie Wschodniej z regionu Morza Czarnego, (Bułgarii, Krymu i Gruzji).

W XIX wieku brandy była często stosowana w lecznictwie ze względu na rzekome, „pobudzające” właściwości. Używało jej również wielu europejskich odkrywców, którzy sugerowali, że regularne, umiarkowane dawki tego trunku mogą pomóc podróżnikowi poradzić sobie ze stresem, depresją i gorączką, spowodowaną ciężkimi, afrykańskimi chorobami. Poglądy te zostały jednak obalone na początku XX wieku, kiedy to opinia publiczna doszła do wniosku, że ludzie powoływali się na medyczne właściwości brandy, jako pretekst do picia towarzyskiego.

Jakie są oznaczenia brandy?

Brandy posiada swój system klasyfikacji wiekowej, chociaż poza koniakami i armaniakami jej użycie nie jest uregulowane prawnie. Na etykiecie mogą się jednak pojawić takie oznaczenia, jak:

  • VS lub trzy gwiazdki – mieszanka, w której najmłodsza brandy dojrzewała przez co najmniej 2 lata.
  • VSOP, Reserve lub pięć gwiazdek – mieszanka, w której najmłodsza brandy dojrzewała przez co najmniej 4 lata.
  • XO lub Napoléon – oznacza mieszankę, w której najmłodsza brandy dojrzewała przez co najmniej 6 lat.
  • Hors d'age – oznaczenie to w praktyce jest używane przez producentów do wprowadzania produktu wysokiej jakości, poza oficjalną skalą wiekową.

W czym i jak pić brandy?

Zastanawiacie się jak podawać brandy? Szlachetne, długo dojrzewające w beczkach trunki powinny być podawane saute, ze względu na ich słodszy i okrąglejszy smak oraz delikatniejszy charakter. Młodsze brandy można zmieszać z wodą sodową lub użyć jako bazę do koktajli np. brandy sour. Podając brandy w czystej formie, warto zadbać o właściwe szkło, czyli tak zwane koniakówki, pękate kieliszki na niskiej nóżce. Możecie również skorzystać z profesjonalnego szkła do degustacji, jakim jest snifter – mały kieliszek, kształtem przypominający tulipana.

Dla optymalnych wrażeń smakowych zaleca się lekkie schłodzenie trunku, jednak jeśli chcemy wydobyć pełen aromat Brandy, to powinniśmy je serwować w temperaturze „pokojowej”, czyli około 16-18 stopniach i ewentualnie ogrzewać kieliszek dłonią.


Gdzie kupić brandy?

Interesuje cię sklep z brandy w Warszawie? A może zastanawiasz się gdzie kupić brandy online? Nasz sklep Propaganda Alkohole oferuje to wszystko! Dodatkowo nasi wyszkoleni doradcy specjalizują się w doborze idealnego produktu do waszych potrzeb lub adekwatnego do danej sytuacji. Zachęcamy do odwiedzenia nas osobiście lub do kontaktu mailowego i telefonicznego. Zapraszamy Serdecznie! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl