Propaganda
Languages
Producers

GLENMORANGIE 12YO THE QUINTA RUBAN WHISKY 0,7L + KARTON

Availability: expected delivery
Price: 219,00 zł 219.00
Net price: 178,05 zł
quantity pcs.
You gain 438 points [?]

product unavailable

add to wish list
Rating: 3.57
Vendor: GLENMORANGIE
Product code: WHISKY SM 024

Description

The Quinta Ruban to najbardziej intensywna i wyrazista whisky spośród edycji Glenmorangie podlegających dodatkowej maturacji w aktywnych beczkach. Tym razem to właśnie beczki po najlepszym porto Ruby są odpowiedzialne za niepowtarzalny smak i wykwintnie długi finisz. Ta whisky to wzorowy przykład doskonałej równowagi słodkich i wytrawnych aromatów z kontrastującymi pikantnymi akcentami, a jej aksamitna tekstura, która jest efektem niefiltrowania na zimno definiuje tą pozycję jako jedną z najbardziej intrygujących i satysfakcjonujących single malt w Szkocji.
Prezentowana 12 letnia wersja Quinta Ruban charakteryzuje się okazałym różowo złotym kolorem, jak również innymi cechami:

  • zapach: ciemna, miętowa czekolada, mandarynki i pomarańcze z Sewilli mieszają się z drewnem sandałowym i orzechem po czym ustępują miejsca pikantnemu finiszowi z pieprzem i gałką muszkatołową;
  • smak: mięta, czekolada i orzechy wypełniają aksamitnie podniebienie po czym odkrywamy różę oraz pomarańcze z Sewilli;
  • finisz: bardzo długi i jedwabisty posmak pozostawiający odczucie ciemnej czekolady z akcentami pomarańczy - finisz jest mocnym znakiem rozpoznawczym Quinta Ruban.
distillery distilleryTour
quinta ruban

Jak wiadomo praktycznie wszystkie whisky single malt są używane do produkcji tzw. blendów (whisky mieszanych)-Glenmorangie ceni sobie zupełną niezależność i według deklaracji zarządu firmy jest rozlewana tylko i wyłącznie do butelek z ich logo.

Glenmorangie czyli "dolina spokoju"- jej historia sięga 1703 roku, kiedy to właścicielem był George Ross (licencja destylacyjna przyznana w 1843 roku). Obecnie to jedna z najbardziej niezwykłych destylarni w Szkocji. Znajdująca się przy niewielkiej miejscowości Tain, jest od lat uznawana za niedościgniony wzór w nietuzinkowym podejściu do whisky. Producent ten lubi podkreślać swoją indywidualność i wyjątkowość na wielu płaszczyznach.
Filozofia, którą kieruje się firma zawarta jest w trzech przeplatających się obszarach:
- odkrywczość;
- bezkompromisowość;
- zmysłowość.
W tych określeniach kryje się bardzo bogaty i unikatowy świat whisky, który wręcz domaga się odkrywania i smakowania. Pod odkrywczością niewątpliwie kryje się śmiałe podejście do ciągłego eksperymentowania w finiszowaniu whisky, czyli nieustające eksperymentowanie z różnymi rodzajami beczek do maturacji destylatów. Jeśli natomiast mówimy o bezkompromisowości to jest ona zauważalna na każdym kroku działania firmy, z wyraźnie wręcz obsesyjnym podejściem do szczegółów jak np. staranne selekcjonowanie ponad stu letnich dębów do produkcji doskonałych beczek. Trzecią, niezwykle subtelną cechą firmy jest zmysłowość, której możemy doświadczyć podczas smakowania wspaniałej whisky. Natomiast ci z Was którzy mieli przyjemność kosztowania Glenmorangie wiedzą, że to kalejdoskop aromatów, smaków i tekstur, które stopniowo rozbudzają kolejne zmysły.

Glenmorangie posiada najwyższe alembiki, ponad to jest liderem w produkcji beczek i finiszowaniu whisky ale co ciekawe stawiają również na lojalność i zaangażowanie swoich pracowników - najstarszy z nich George Ross pracował w firmie przez 72 lata !

Cadboll Stone

Ciekawostką jest nawet symbol firmy umieszczony na każdej butelce, który przedstawia wzór z dolnego panelu kamienia Cadboll Stone - największa replika tego piktyjskiego rzeźbionego kamienia stoi za wioską Hilton of Cadboll.

alembiki glenmorangie

Glenmorangie nie pozostawia złudzeń, po prostu jest wyjątkową destylarnią. Używane tutaj alembiki, których jest aż 12 zasłynęły się w całej Szkocji jako najwyższe (5,14m) o stosunkowo małej pojemności. Ma to oczywiście niebagatelne znaczenie na finalny smak trunku. Dzięki długim, smukłym szyjom (o unikatowym kształcie) alembików tylko najczystsze i najlżejsze cząsteczki whisky mają szansę dotrzeć na ich szczyt gdzie ulegają skraplaniu. Przy tej okazji należy przypomnieć, że wspominane alembiki wykonane są z miedzi, a ich kształt i rozmiar jest indywidualny dla każdej destylarni. Kształt i wysokość tych urządzeń ma duże znaczenie, ze względu na powierzchnię styczności whisky z miedzianymi ściankami - im większy kontakt, tym delikatniejszą whisky uzyskujemy.

Glenmorangie-barrels

Glenmorangie, jako jedna z nielicznych destylarni używa beczek maksymalnie dwa razy, dzięki temu drewno przekazuje najbardziej złożone i intensywne aromaty. Beczki napełniane po raz drugi przechowywane są w jednym z tzw. "wilgotnych magazynów", w których zamiast podłogi jest ziemia. Jest to podyktowane tym, że po drugim napełnieniu utlenianie w o wiele większym stopniu regulowane jest przez beczkę, przez co otrzymywana zostaje większa złożoność trunku, a warunki panujące w "wilgotnych magazynach" są do tego idealne. Używane tu dębowe beczki wykonane są z drewna suszonego na świeżym powietrzu, a podejście do tego typu szczegółów jest tutaj wręcz obsesyjne. Wszyscy wiemy, jak ważne mogą być małe detale, które wpływają na ostateczny charakter whisky. Wie o tym również Gelnmorangie i nie zamierza nic pozostawiać przypadkowi. Z tego też powodu, ten producent jest jedyną destylarnią na świecie, która używa beczek wykonanych z drewna pozyskiwanego z wolno rosnących dębów, a aby zapewnić sobie całkowitą niezależność w tej materii, zostali właścicielem lasów dębowych porastających góry Ozark w stanie Missouri. Zacieniony teren oraz jałowa gleba, to główne przyczyny powolnego wzrostu drzew, które często przekraczają wiek 100 lat. Ich ścisłą selekcją zajmuje się specjalnie wydelegowany do tego zadania przedstawiciel firmy. Następnie, dębowe deszczułki schną 18 miesięcy na powietrzu (w suszarniach trwa to kilka tygodni), aby mogły z nich powstać wypalane od środka beczki. Najpierw przez 4 lata służą one do maturacji amerykańskiego bourbonu. Używane w Glenmorangie drewno charakteryzuje się wysoką porowatością, dzięki czemu destylat przejmuje więcej elementów smakowych.
Ktoś może powiedzieć, że to tylko beczki ale w tej firmie to obsesja !!!

Na koniec mała ciekawostka: najstarszą butelkę Glenmorangie znaleziono w piwnicach Watykanu - destylacja 1880 r.

Glenmorangie to doskonały prezent lub po prostu chwila przyjemności dla Ciebie.

Related products

Product reviews (0)

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.

up
Shop is in view mode
View full version of the site
Sklep internetowy Shoper.pl